Read Yetenekli Çocuğun Dramı by Alice Miller Free Online


Ebook Yetenekli Çocuğun Dramı by Alice  Miller read! Book Title: Yetenekli Çocuğun Dramı
The author of the book: Alice Miller
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 767 KB
Edition: Profil Yayıncılık
Date of issue: 2006
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books:

Deneyimlerimizden ruhsal rahatsızlıklarla mücadele ederken her zaman kullanabileceğimiz çok önemli bir araca sahip olduğumuzu öğrendik. Bu araç tek ve benzersiz olan kendi çocukluk öykümüzün gerçeğini duygusal yönüyle kavrayabilmemiz, duygularımızla ona ulaşabilmemizdir... Fakat yanılsamalardan kendimizi tümüyle kurtarabilir miyiz? Her yaşam yanılsamalarla doludur; bu da, sanıyorum, gerçek bize çoğu zaman dayanılmaz göründüğü içindir. Yine de gerçek bizim için o denli vazgeçilmezdir ki, ona varamamış olmayı ağır rahatsızlıklarla ödüyoruz. Bu nedenle uzun bir süreç sonunda bize yeni bir özgürlük alanının kapılarını açıncaya kadar, acı vereceğini bilerek gerçeği keşfetmeye çalışıyoruz... Ya da buna katlanamayıp yalnızca bilişsel düzeyde bir kavrayışla yetiniyoruz. Fakat böyle yapınca da yanılsamaların alanından kurtulmamız mümkün olmuyor.

Read Ebooks by Alice  MillerRead information about the author

Ebook Yetenekli Çocuğun Dramı read Online! Psychologist and world renowned author, who is noted for her books on child abuse, translated in several languages. In her books she departed from psychoanalysis charging it with being similar to the poisonous pedagogies, which she described in For Your Own Good.

Miller was born in Poland and as young woman lived in Warshaw where she survived World War II. In 1953 she gained her doctorate in philosophy, psychology and sociology at University of Basel in Switzerland. For the next 20 years Miller studied and practiced psychoanalysis.

Her first three books originated from research she took upon herself as a response to what she felt were major blind spots in her field.

However, by the time her fourth book was published, she no longer believed that psychoanalysis was viable in any respect. Miller extended trauma model to include all forms of child abuse, including those that were commonly accepted (such as spanking), which she called poisonous pedagogy, a non-literal translation of Katharina Rutschky's Schwarze Pädagogik (black or dark pedagogy)

Drawing upon the work of psychohistory, Miller analyzed writers Virginia Woolf, Franz Kafka and others to find links between their childhood traumas and the course and outcome of their lives.

In 1979, she stopped practicing as a psychoanalyst after having studied and practiced psychoanalysis for 20 years and became critical of both Freud and Carl Jung.

She has continued to write and lecture on psychological issues.

Her most recent book, Pictures of My Life, was published in 2006; an informal autobiography in which the writer explores her emotional process from painful childhood, through the development of her theories and later insights, told via the display and discussion of 66 of her original paintings, painted in the years 1973 to 2005.

She died in April 14th 2010 in Saint-Rémy de Provence, France.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Yetenekli Çocuğun Dramı
Read EBOOK Yetenekli Çocuğun Dramı by Alice Miller Online free

Download PDF: yetenekli-ocuun-dram.pdf Yetenekli Çocuğun Dramı PDF