Read Bir Adam Yaratmak by Necip Fazıl Kısakürek Free Online


Ebook Bir Adam Yaratmak by Necip Fazıl Kısakürek read! Book Title: Bir Adam Yaratmak
The author of the book: Necip Fazıl Kısakürek
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 368 KB
Edition: Büyük Doğu Yayınları
Date of issue: 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books:

Necip Fazıl’ın tiyatro eserlerinden en çok Sabır Taşı’nı sevmiştim. O hala birinci sırada benim için. İkincisi ise kesinlikle Bir Adam Yaratmak. Dostoyevski, Camus, Tolstoy esintilerine rastlayacağınız insanı bunalımdan bunalıma sürükleyecek bir eser. Çok kuvvetli cümlelerle anlatılıyor düşünceler. Yazarın kendisi dahi kitaba ara verip, atıyla uzaklaşmış. O ruhsal çöküntünün içine düşmemek için. Psikolojik olarak üst seviye bulduğum bir eser. Husrev’in son kısımlardaki uzun tiradlarını tiyatroda gerçek bir oyuncudan dinlemeyi çok isterdim.

Hemen hemen her okurun merak ettiği bazı şeyler vardır. Bu kitaptaki olaylar gerçek mi? Acaba gerçekten böyle bir şey yaşamış olabilirler mi? Yazar bize kendisiyle alakalı ipucu mu veriyor? Bunun sebebi; gerçekte yaşanmış bir hikâyenin daha etkileyici olmasıdır. Örneğin korku filmlerinin girişinde ‘’Gerçek bir olaydan alınmıştır’’ yazmasının sebebi inandırıcılığı arttırmak ve daha fazla etkilemek içindir. Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nu, Mehmed Rauf’un Eylül’ünü, Atsız’ın Ruh Adam’ını düşünelim. Hepsi yazarın gerçek hayat hikâyesine dayanıyor ve farklı boyutlarda etki yapıyor. Bu kitap da size Necip Fazıl gerçekten böyle bir şey yaşamış olabilir mi? düşüncesini veriyor. Ben olabileceğine inanıyorum. Kendisinden çok şey katmış kitaba.

Genel itibariyle en güzel NFK eserlerinden birisi, edebi değeri yüksek, Fransız edebiyatı koksa da güzel cümleler geçen, Nfk’nın dini görüşlerinin hâkim olduğu tiyatro oyunu.

Read Ebooks by Necip Fazıl KısakürekRead information about the author

Ebook Bir Adam Yaratmak read Online! In his own words, he was born in "a huge mansion in Çemberlitaş, on one of the streets descending towards Sultanahmet" in 1904. His father was Abdülbaki Fazıl Bey who held several posts including deputy judge in Bursa, public prosecuter in Gebze and finally, judge in Kadıköy. His mother was an emigree from Crete. He was raised at the Çemberlitaş mansion of his paternal grandfather Kısakürekzade Mehmet Hilmi Efendi of Maraş who named his grandson after his own father, Ahmet Necib as well as his son, Fazıl.

Necib Fazıl learned to read and write from his grandfather at the age of five. After graduating from the French School in Gedikpaşa, he continued his education in various schools, also including Robert College of Istanbul as well as the Naval School. He received religious courses from Ahmed Hamdi of Akseki and history courses from Yahya Kemal at the Naval School but he was actually influenced by İbrahim Aşkî, whom he defined to have "penetrated into deep and private areas in many inner and outer sciences from literature and philosophy to mathematics and physics". İbrahim Aşkî provided his first contact with Sufism even at a "plan of skin over skin". "After completing candidate and combat classes" of Naval School, Kısakürek entered the Philosophy Department of Darülfünûn and graduated from there (1921-1924). One of his closest friends in philosophy was Hasan Ali Yücel. He was educated in Paris for one year with the scholarship provided by the Ministry of National Education (1924-1925). He worked at the posts of official and inspector at Holland, Osmanlı and İş Banks after returning home (1926-1939), and gave lectures at the Faculty of Linguistics and History and Geography and the State Conservatoire in Ankara and the Academy of Fine Arts in İstanbul (1939-1942). Having established a relation with the press in his youth, Kısakürek quit civil service to earn his living from writing and magazines.

Nacip Fazıl Kısakürek died in his house at Erenköy after an illness that "lasted long but did not impair his intellectual activity and writing" (25 May 1983) and was buried in the graveyard on the ridge of Eyüp after an eventful funeral.

Necip Fazıl was awarded the First Prize of C.H.P. Play Contest in 1947 with his play Sabır Taşı. Kısakürek was awarded the titles of "Great Cultural Gift" by the Ministry of Culture (25 May 1980) and "Greatest Living Poet of Turkish" by the Foundation of Turkish Literature upon the 75th anniversary of his birth.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Bir Adam Yaratmak
Read EBOOK Bir Adam Yaratmak by Necip Fazıl Kısakürek Online free

Download PDF: bir-adam-yaratmak.pdf Bir Adam Yaratmak PDF